Tuesday, August 10, 2010

Can anyone guess what I'm doing tomorrow?


{your first two guesses don't count....}


7 comments:

Aim said...

trying to make yourself insane that's what!
There is life outside of the kitchen, you know that right??? :)

Karie said...

Do you seriously buy that many peaches just to can? That's crazy. Is it more expensive than just buying them canned? I buy mine from Costco (not the kind that has the high fructose and all that). I'm just curious. Next year with our garden, I will probably be asking you a bunch of questions about canning.

Leanne said...

Okay. Since my first two guesses don't count.......

You're guest starring on Sesame Street?

Wait, I know!!!! You're building a snowman???

Hahahahahahahah.......

I adore, I mean ADORE canning! It IS so much more healthy for you and it is so much more rewarding and yes, I do believe it is cheaper! Due to rotten weather and not much summer here this year, our garden just did not produce. So I think we're going to eastern WA to buy fruits and veggies to can.

Don't forget to show us the finished product!

Anonymous said...

These are tomatoes not peaches right? Camera color is deceiving. Getting ready to make lots of your great tomato sauce!

Devin said...

Kar, YEP. I sure did buy them all!

Ideally, you would grow your own--that would obviously be the cheapest method. I've done that with everything else so far this season. But we don't have a peach tree (YET!). We do have two apple trees--I can not wait until they start producing.

Beyond that, waiting until the product you are canning (whatever it is--beans, tomatoes, peaches, etc.) is at the peak of it's season is the time to buy. The fruits/veggies are plentiful then, and you can buy them locally grown (and sometimes organic) at the cheapest price. I got these peaches for $.79 per pound, which is VERY inexpensive. I have canned all day and made a ton of stuff, and I still have peaches left! :)

Also, I am SO with Leanne on this. I can not only because it is frugal, but because I LOVE doing it. It is a lot of work, but I really think it is a lost art. I had so much fun today making peach butter, spiced peach butter, food for Lola, pie filling, and canning all the rest of the peaches. It gives a sense of satisfaction like no other!

PLUS--it is by far healthier. Everything I grow is done naturally, with no pesticides or anything artificial. I know it is the best choice for my family, so I do it as much as I am able!

I'll post a picture soon of what I have been able to do this season--you'll love it next year, Kar!

carole said...

Would love to have your recipes for the peach butter, spiced peach butter, as I LOVE PEACHES. :o)

Karie said...

That's awesome then. I was just curious about the price since peaches can be spendy, but at .79 cents a pound that's really cheap. I can't wait to try something like this out. Jay loves different types of butters (apple, etc...) maybe he would like peach. I think I may just tackle this yet. You're definitley tempting me.